• lt
  • en
  • Christmas Cup

    be fono kepuraite

    INTERNATIONAL YOUTH BASKETBALL TOURNAMENT

    CHRISTMAS CUP 2022

    6 – 8 January, Kaunas, Lithuania

    GENERAL INFORMATION

     

    Lithuania_flag       ukraina_flag       latvia_flag       1800px-Flag_of_Moldova.svg

     

     

      

    Standings: 

    2006 standings 2nd day

     

      Teams group „A“ A1 A2 A3 A4 Points Place
    A1  Tornado KM – „Metga“ (LTU)    39:57  61:51  72:39 5  III
    A2  KM „Perkūnas (LTU)  57:39    48:63  85:42 5 II 
    A3 BC“ Vovchenyata“  Kiev (UKR)  51:61  63:48    55:36
    A4 BA Admirals, Chisinau  (MDA)  39:72  42:85  36:55   IV 

     

      Teams groups „B“ B1 B2 B3 B4 Points Place
    B1 KA „Žalgiris“, Kaunas  (LTU)    55:37  59:50  49:53  5  I
    B2 Jonava KKSC  (LTU)  37:55    53:42  58:56  5 III 
    B3 BC Bipa, Odessa (UKR)  50:59  42:53    40:81  3  IV
    B4 Marupes SC  (LAT)  53:49  56:58  81:40    II

     

    Schedule and results

    6th January, 2022

    All games will be played @Tornado KM, Smalininkų str. 18

    Time Team Result Team
    09:00  Tornado KM – „Metga“ (LTU) 39:57  KM „Perkūnas (LTU)
    10:20  BC“ Vovchenyata“  Kiev (UKR) 55:36  BA Admirals, Chisinau  (MDA)
    11:40  KA „Žalgiris“, Kaunas  (LTU) 55:37  Jonava KKSC  (LTU)
    13:00  BC Bipa, Odessa (UKR) 40:81  Marupes SC  (LAT)
    14:20  KM „Perkūnas (LTU)  48:63  BC“ Vovchenyata“  Kiev (UKR)
    15:40  Jonava KKSC  (LTU) 53:42  BC Bipa, Odessa (UKR)
    17:00 Tornado KM – „Metga“ (LTU)  72:39  BA Admirals, Chisinau  (MDA)
    18:20  KA „Žalgiris“, Kaunas  (LTU) 49:53  Marupes SC  (LAT)

     

    7th January, 2022

    All games will be played @Tornado KM, Smalininkų str. 18 

    Time Team Result Team
    09:00  KA „Žalgiris“, Kaunas  (LTU)  59:50  BC Bipa, Odessa (UKR)
    10:20  Tornado KM – „Metga“ (LTU)  61:51  BC“ Vovchenyata“  Kiev (UKR)
    11:40  BA Admirals, Chisinau  (MDA)  42:85  KM „Perkūnas (LTU)
    13:00  Jonava KKSC  (LTU) 58:56   Marupes SC  (LAT)
    14:00  Three point shoot contest
    14:40  B3 Jonava KKSC  (LTU)  48:37  A4 BA Admirals, Chisinau  (MDA)
    16:00  A1 BC“ Vovchenyata“  Kiev (UKR)  49:62  B2 Marupes SC  (LAT)
    17:20  B1 KA „Žalgiris“, Kaunas  (LTU) 52:62   A2 KM „Perkūnas (LTU)
    15:00*  A3 Tornado KM – „Metga“ (LTU)  65:41  B4 BC Bipa, Odessa (UKR)

    *this game will be played at Kauno energija gym, Raudondvario pl.84, Kaunas 

    8th January, 2022

    All games will be played @Ringaudai school gym, Gėlių str. 2, Ringaudai, Kaunas distr. 
    *Game for 7th place will be played @Tornado gym (Smalininkų str. 18, Kaunas)

    Time   Team Result Team
    09:20* For 7th place  BA Admirals, Chisinau  (MDA)    BC Bipa, Odessa (UKR)
    10:50 For 5th place  Tornado KM – „Metga“ (LTU)    Jonava KKSC  (LTU)
    12:10 For 3rd place      
    13:30 Final game      
    14:45 Awarding  

      

     

    ———————————————————-

     INFORMATION:

    E-mail:  info@tstar.lt

     Dainius Čiuprinskas mob. +37060411016; e-mail dainius.ciuprinskas@gmail.com
    Dovilė Kučinskienė mob.+37067620785;  e-mail info@tstar.lt

    remejai2022